Jadranský ostrov Lošinj si letos připomíná několik výročí. V největším městě ostrova, paradoxně nazývaném Mali Lošinj, byla před 130 lety založena první cestovní kancelář. A před 125 lety se města Mali a Veli Lošinj staly klimatickými lázněmi. O rozvoj turistiky se v této oblasti už velmi dlouho stará společnost Jadranka. Ta v minulých dnech oslavila 70 výročí svého založení. Dodnes je pátou největší chorvatskou společností podnikající v cestovním ruchu.

Město Mali Lošinj

Podle ministra cestovního ruchu Gariho Cappelliho je Lošinj kolébkou turistiky v Chorvatsku. „Jadranka od roku 1947 až do dneška je hlavní hnací silou růstu a rozvoje souostroví Lošinj-Cres,“ říká Cappelli. Ten byl před svým angažmá v čele resortu turistiky starostou města Mali Lošinj.




Ostrov Lošinj patří do Kvarnerského zálivu oddělujícího Istrii od Dalmácie. Měří asi 30 kilometrů a plocha zabírá 75 kilometrů čtverečních. Od sousedního ostrova Cres jej odděluje pouze úzký průliv vybudovaný Římany. Žije na něm asi osm tisíc obyvatel, v létě během turistické sezóny se počet lidí na ostrově zněkolikanásobí. Severní část ostrova je hornatá, jižní se vyznačuje velmi členitým pobřežím.

Ostrov má za sebou poměrně bouřlivou nedávnou historii. Jen ve 20. století patřil postupně pod Rakousko-Uhersko, Itálii, Jugoslávii a Chorvatsko. Změnu státní příslušnosti zde především po 2. světové válce doprovázelo masivní stěhování obyvatel.

Naši čtenáři vědí, že na konci 20. století byla v Lošinjském průlivu nalezena socha atleta Apoxyomena. Takřka dvoumetrové bronzové dílo leželo tisíciletí 45 metrů pod hladinou moře. Apoxyomenes má za sebou putování po výstavách v evropských metropolích a loni mu bylo ve městě Mali Lošinj otevřeno speciální muzeum.