Neděle 14. května bude Chorvatským dnem na Vltavě. Tak se totiž jmenuje akce, která Pražanům a dalším návštěvníkům představí námořní a rybářskou tradici města Komiža na ostrově Vis. Uskuteční se od 12 do 18 hodin vedle Hergertovy cihelny na Malé Straně při příležitosti 25. výročí mezinárodního uznání Chorvatské republiky.

Hlavními hvězdami akce se stanou dvě historické dřevěné rybářské plachetnice – gajete typu falkuša, se kterými se již ve 12. století jezdila regata na ostrov Palagruža.

tradiční plachetnice

Komiške falkuše, Komiža
A co je pro návštěvníky dále připraveno? Projížďky falkušemi pro veřejnost, prezentace gastronomie, výstava fotografií z regaty, prezentace Joška Božanića „Tajemství souostroví Visu“ a recitace básní věnovaných palagruškým rybářům „Navigare necesse est“. Dále koncert kapely „Sveti Juraj“ Chorvatského válečného námořnictva a skupiny Šomazguni i prezentace Chorvatské turistické sdružení a Turistické sdružení města Komiža.

Autorem snímku je Davor Rostuhar, fotografii a informace nám poskytlo pražské zastoupení Chorvatského turistického sdružení.