Oblast střední Dalmácie se táhne od Trogiru na severu zhruba k městu Ploče na jihu. Zahrnuje též Split, Omiš, Brelu, Makarskou, mezi Čechy velmi populární Živogošče a Gradac. Střední Dalmácie patří k nejkrásnějším přímořským oblastem na světě. Charakterizuje ji nádherná příroda i kulturní dědictví včetřně dvou památek Unesco v Trogiru a ve Splitu. Region nebyl až na výjimky intenzivně průmyslově využíván, což jej uchránilo před znečištěním.

Své stopy tady zanechala Římská říše, Benátská republika a samotní Chorvaté.

Střední Dalmácie severně od Makarské

Trogir

Jedno z nejkrásnějších měst ve Středomoří zapsaná na seznamu Unesco. Leží na ostrově, který je s pevninou spojen mostem. Ve městě se nachází katedrála svatého Vavřince a kostel svatého Jana Křtitele. Vstup do města chrání pevnost Kamerlengo. Za návštěvu stojí městské muzeum, nábřeží a pevninská brána.

Střední Dalmácie - Trogir

Trogir

Split

Město proslulé Diokleciánovým palácem postaveným římským císařem. Palác je srostlý s historickým jádrem Splitu, v němž tvoří bludiště ulic a uliček. Centrum žije svým životem a vůbec neodpovídá obvyklým představám o zakonzervované památce. Mezi Splitem a Trogirem se nacházejí opevněné zámky zvané Kaštely sloužící od 15. stolezí jako útočiště místní šlechty.
Střední Dalmácie - Split

Split

Omiš

Základna raftařů, ale také město s mnoha rybími restauracemi a starobylou čtvrtí. Zdejší malý kostel Petrova crkva má tisíciletou historii, samotné osídlení je ještě starší a sahá až do antických dob.

Klis

Pevnost ležící v horách nad Splitem. Nejprve strategické polohy tohoto místa využívali Římané, později sloužila jako obranná pevnost před Turky. Dnes v ní najdete vynikající restauraci.

Makarska riviéra

Šedesátikilometrový pás pobřeží střední Dalmácie jižně od Splitu. Na severu ho ohraničuje město Brela, na jihu Gradac.

Makarska

Nejznámější letovisko Makarské riviéry. Město je dopravním uzlem s přístavem a velkým autobusovým terminálem, ale také lázeňským letoviskem. V létě je plné života a kdo jede kolem, měl by strávit alespoň jeden večer na zdejším pobřeží.

Gradac

Město se stalo populární díky zdejší šestikilometrové pláži, která je nejdelší v celém Chorvatsku. Milovníci dobrého jídla a pití ocení zdejší tradici pěstování vína a oliv i rybolovu.