Kvarnerský záliv odděluje Istrii od Dalmácie. Spojuje v sobě malebné středomořské pobřeží s horami, na kterých se v zimě drží sníh. Ostrovní svět zdobí Cres, Lošinj, Krk a Rab. Významným městem celé oblasti je Rijeka, největší chorvatský přístav a průmyslové centrum. Kvarner a většina míst jeho pevninské riviéry zdobí tradice starých lázeňských letovisek.

Kvarner a jeho ostrovy

Krk

Největší ostrov Kvarneru je spojen s pevninou mostem. Centrem Krku je stejnojmenné město, významným sídlem je i Omišalj s letištěm a ropnou rafinerií. Krk byl už v minulém století vyhledáván jako útočiště nudistů, pro které zde vyrostly i speciální kempy. Krk je zároveň vyledávaným turistickým letoviskem českých turistů.

Rab

Země krásných lesů, úrodných polí a písečných pláží. Ostrovu vévodí stejnojmenné město vyhlášené čtyřmi románskými zvonicemi a třemi hlavními ulicemi nazvanými Horní, Střední a Dolní. K turistickým tahákům patří také knížecí rezidence, radnice a katedrála Panny Marie.

Kvarner - Rab

Kvarner – ostrov Rab

Cres

Někdejší kempingový ráj, kam se jezdilo z celé Evropy na dovolenou pod stanem. Uprostřed ostrova je les, příroda na ostrově vytvořila také sladkovodní Vranské jezero. Jeho hladina leží pod hladinou moře a jezero je místo hluboké přes 80 metrů. Centrm ostrova je město Osor.
Lošinj

Původně tvořil se sousedním ostrovem Cres jednu plochu. Dnes je odděluje průplav vybudovaný Římany. Zdejší klima je velmi vhodné pro astmatiky. Samotné město Lošinj je známé svou zvonicí a opevněním.

Kvarner - Lošinj

Kvarner – Lošinj

Kvarner – pevninská část

Rijeka

Město na pevnině, které má za sebou italskou i rakousko-uherskou historii. Rijeka je důležitým dopravním uzlem a překladištěm zboží pro část celého regionu. Začínala zde legendární Jadranská magistrála, tedy silnice spojující celé pobřeží bývalé Jugoslávie. V antických dobách město ovládali Římané, od 7. století pak Slované.

Ve městě sídlí Česká beseda Rijeka udržující český jazyk a tradice, která má k dispozici zánovní Český dům sloužící nejen kultuře, ale i jako hostel.

Kvarner Rijeka

Kvarner – Rijeka

K památkám města patří barokní katedrála, městská věž s hodinami a radnice. V Národním muzeu najdete oddělení s tématikou mořeplavby, v Přírodovědném muzeu pak expozici věnovanou krasovým jevům. Ve městě samozřejmě nechybí připomínky někdejšího římského osídlení.