Tvar a mechanismus torpéda, jak jej známe dnes, vynalezl chorvatský důstojník rakousko-uherského válečného námořnictva ve výslužbě Ivan Lupis Lukić v roce 1860. První továrna na torpéda se nacházela v Rijece.

Nikola Tesla

Fyzik Nikola Tesla (1856 – 1943) narozený v Chorvatsku je světově uznávaným inovátorem a vynálezcem v oblasti přenosu energie a telekomunikace, jeho nejcennější vynález je střídavý proud.

Záhřeban Slavoljub Penkala (1871 – 1922) vynalezl kuličkové pero a plnicí pero v roce 1906.

Za oficiální počátek naturismu na Rabu je považován rok 1936, kdy na ostrově pobýval anglický král Edvard VIII., jemuž tamní úřady dovolily, aby se s manželkou koupal nahý v zátoce Kandarola.

Svatý Marin, tesař původem z ostrova Rabu, po svém odchodu na Apeninský poloostrov v roce 301 založil republiku San Marino.
První zaznamenaný nákres padáku (homo volans) je dílem chorvatského vynálezce Fausta Vrančiće (1551 – 1617) ze Šibeniku.

Filmový režisér Alfred Hitchcock (1899 – 1980) během svého pobytu v Zadaru prohlásil, že je v Zadaru nejkrásnější západ slunce na světě,

Richard Lví srdce se při návratu z křížové výpravy v roce 1192 zachránil před bouří v Dubrovníku a ve své vděčnosti dal
Dubrovnickým peníze na zahájení stavby katedrály.

Vynálezce daktyloskopie, metody k odhalování zločinců pomocí otisků prstů, byl Ivan Vučetić (1858 – 1925) z Hvaru.

Lavoslav Růžička, první chorvatský nositel Nobelovy ceny, se narodil ve Vukovaru. Měl české předky, jeho dědeček byl krejčí, který se roku 1817 vystěhoval z Klatov.

Vinkovci jsou město s nejdelší kontinuitou života v Evropě (více než 8300 let), ve Vinkovcích (římské město Cibalae) narodil Valentinian I. (364 – 375) Valens (364 – 378), bratři a jediní římští císaři narozeni na území dnešního Chorvatska?

První automobil v Chorvatsku již r. 1898 přivezl hraběte Bombellese na jeho statek do Vinice nedaleko Varaždinu? Byl to automobil značky Nesseldorfer.

Text pochází z publikace vydané Chorvatským turistickým sdružením, kterou si můžete stáhnout z našeho webu.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.