Jadran zvaný dlouze Jaderské moře nebo též Adriatické moře je součástí Středozemního moře. Leží mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem.

Jadran omývá břehy Itálie, Albánie, Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Řecka. Nás samozřejmě především chorvatské pobřeží jaderského moře.

Teplota Jaderského moře

V létě se teplota Jadranu pohybuje kolem 25 stupňů. Rozdíl mezi Istrií a jihem Dalmácie činí 1 až 2 stupně, rozdíly jsou podobné jako v případě teploty vzduchu. Ta se na pobřeží drží kolem 27 stupňů. Nejteplejšími měsíci jsou pochopitelně červenec a srpen, v případě moře je měsícem s nejvyššími teplotami právě druhý prázdninový měsíc.

Teplota Jadranu přitom kolísá podle příslušné teplotní vrstvy moře. První sahá do hloubky tří až pěti metrů, další do 12 a 18 metrů. Od zhruba 20 metrů hloubky je teplota vody v Jaderském moři stále stejná.

Příliv a odliv

Rozdíl mezi přílivem a odlivem je v případě Jaderského moře relativně malý. Na jihu činí asi 30 centimetrů, na severu maximálně 80 centimetrů. V zálivech na jihu může k přílivu přispět jih vanou od moře nazývaný Jugo.

Viditelnost v moři

Jadran je známý průzračnou vodou, která v některých místech umožňuje vidět předměty až do hloubky 50 metrů. Obecně je Jadran velmi čistý a patří v tomto ohledu k nejkrásnějším mořím celého světa.
Výjimkou jsou samozřejmě průmyslové oblasti, například kolem města Rijeka. O čistotě moře se v posledních letech hodně diskutuje v souvislosti s možností těžby ropy. Odpůrci využívání tohoto nerostného bohatství argumentují právě dopadem na ekosystém a následnými důsledky v resortu cestovního ruchu.




Moře v Chorvatsku - potápění

Moře v Chorvatsku – potápění

Pláže v Chorvatsku

Největší část pobřeží zabírá skalnaté pobřeží s oblázkovými plážemi. Písečné pláže jsou spíše výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Patří k nim například vyhlášená Lumbarda na Korčule nebo několik podobných pláží na ostrovech a poloostrovech. Mnoho chorvatských pláží se pyšní modrými vlajkami, které garantují čistotu vody i pobřeží.

Chorvatské ostrovy

Chorvatské pobřeží je poměrně členité. Patří k němu i více než 1 200 ostrovů. Pouze pět desítek z nich je ovšem trvale obydleno, u ostatních se pouze tu a tam zastaví jachtaři nebo rybáři. Pokud se o ostrovy zajímáte detailněji, můžete využít jejich seznamu, které provozuje Chorvatské turistické sdružení.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.