Pokud patříte mezi fanoušky moderních technologií, pravděpodobně víte, že za řadou vynálezů stála geniální mysl Nikoly Tesly. Dítě srbských rodičů se narodilo ve Smiljanu, který je dnes na území Chorvatska.

Před pár lety tam Teslovi postavili muzeum, jehož součástí je i rodný dům tohoto fyzika bez formálního vzdělání. Od pobřeží Jadranu se k němu dostanete asi za půl hodiny. Pokud si během návštěvy Chorvatska neuděláte čas, zkuste se podívat alespoň na webové stránky muzea Nikoly Tesly.

Tesla proslul jako propagátor střídavého proudu, k jehož rozšíření sestrojil řadu originálních přístrojů. Bojoval přitom jak s nedůvěrou lidí, tak například s Edisonem, který šel cestou stejnosměrného proudu a Teslovy závěry neuznával. Rodák z Evropy ovšem nakonec uspěl, díky čemuž je dnes možné rozvádět elektřinu na velké vzdálenosti. Tesla šel ovšem ještě dál a testoval možnosti bezdrátového přenosu elektřiny. Zkoušky dopadly dobře, ovšem vynálezce opustili jeho bankéři.

Konec života Tesla strávil v chudobě a takřka zapomenut. Byl přitom držitelem stovky patentů a čestným doktorátem jej uctily desítky univerzit. Vizionářskému fyzikovi scházely podnikatelské schopnosti a na jeho objevech často vydělávali jiné lidé.
S Čechy Teslu spojuje například jeho krátké pražské studium. Na Univerzitě Karlově strávil jeden semestr, po smrti svého otce, který jej do Čech vyslal, ovšem ze školy odešel.

Teslovi se před časem věnoval pořad Českého rozhlasu Zápisník zahraničních zpravodajů, Reportáž Martina Dorazína z Teslova muzea si můžete poslechnout níže.

Autor snímku rodného domu Nikoly Tesly: MayaSimFan, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.