Muzeum pro jedinou sochu otevřou na konci dubna ve městě Mali Lošinj. Tou sochou je slavné bronzové dílo nalezené před 17 lety v Lošinjském průlivu. O možnost vybudovat pro něj expozici usilovala i Rijeka a také hlavní město Chorvatska Zábřeh, nakonec se však socha atleta Apoxyomena vrátí co nejblíže místu svého nálezu.

Datum otevření 30. dubna 2016 našemu portálu potvrdilo chorvatské ministerstvo turistiky.

Apoxyomenes

Bronzové dílo bude k vidění v paláci Kvarner přestavěném podle návrhu architektonické kanceláře Randić –Turato. Chorvatské úřady si od vystavení Apoxyomena slibují zvýšení zájmu turistů o tuto oblast. Chtějí tímto způsobem přilákat na regionu milovníky historie a starověkého umění.
Téměř dvoumetrová socha atleta byla nalezena v moři v roce 1999. Belgický potápěč ji našel v hloubce asi 45 metrů ležet na mořském dně. Dílo bylo relativně v dobrém stavu, od těla se oddělila pouze hlava. Soše chybí jen malíček a oči, což odborníci považují takřka za zázrak. Celé dílo váží zhruba 300 kilogramů.

Apoxyomenos

Socha dostala jméno podle řeckého slova apoxyó, tedy seškrabovat. Atlet si totiž seškrabuje z těla písek po tréninku či závodu. Autorem původního díla ze 4. století před naším letopočtem byl Lýsippos. Jeho dílo se nezachovalo, existuje však několik jeho kopií. Socha nalezená u ostrova Lošinj, kterou neznámý autor vytvořil asi o sto let později než originál, je jednou z nich.

Apoxyomenos má za sebou náročnou rekonstrukci, která trvala až do roku 2006. Poté bylo dílo postupně vystaveno v Záhřebu, Florencii, Osijeku, Splitu, Rijece a Zadaru.