Chorvatsko letos znovu láká značné množství turistů. Po loňském propadu zaznamenává v roce 2021 velký nárůst návštěvnosti zahraničních turistů. Jejich počet se v letních měsících blíží statistikám z období před covidem.

Dosavadní údaje ukazují, že od počátku roku do poloviny srpna do země přicestovalo 8,8 milionu zahraničních návštěvníků. To představuje nárůst oproti roku 2020 o 47 procent. Celkových 54 milionů přenocování je téměř o 40 procent více než loni. Nejpočetnějšími návštěvníky byli němečtí turisté (1,6 mil.), následovaní Slovinci (894 tis.), Poláky (723 tis.) a Rakušany (680 tis.). Na pátém místě se s 561 tisíci příjezdy umístili návštěvníci z České republiky, následováni turisty z Maďarska (342 tis.) a Slovenska (276 tis.).

Jak uvedla ministryně cestovního ruchu a sportu Nikolina Brnjac, dosavadní výsledky ukazují, že Chorvatsko může být bezpečnou a úspěšnou turistickou destinací, přičemž dodala, že výsledky za červenec dávají důvod k optimismu. „Trendy jsou velmi dobré a jsou zde vynikající předpoklady na srpen a mimo sezónu. Výsledky dosažené v posledním červencovém týdnu dosáhly až 90 procent úrovně dosažené v rekordním roce 2019,“ řekla Brnjac. Dále poznamenala, že výsledky z některých trhů, jako například z Polska a České republiky, byly lepší než v červenci 2019. „To nám dává důvod být optimistickými, ale zároveň opatrnými a odpovědnými. Dodržujeme epidemiologická opatření k udržení stavu nejbezpečnější destinace ve Středomoří ,“ uvedla Brnjac.

Kristjan Staničić, ředitel Chorvatského turistického sdružení dodává, že ve srovnání s rekordním rokem 2019 se Chorvatsko nachází na přibližně 63 procentech tehdejších čísel. Rezervace na srpen a září jsou podle něj také velmi dobré. „Další výsledky budou v největší míře záviset na nás a na epidemiologické situaci v zemi,“ říká. 

Z České republiky přicestovalo do Chorvatska od začátku roku do poloviny srpna přes 561 tisíc turistů, což představuje více než 43% nárůst oproti loňskému roku, a bylo realizováno přes 3,6 mil. přenocování, což je o 45% více, než vloni. Tímto byl již v půlce srpna překonán počet příjezdů z České republiky za celý rok 2020, ve kterém Chorvatsko navštívilo přes 520 tisíc českých turistů.
„Návštěvníci z České republiky jsou tradičními a oblíbenými hosty v Chorvatsku. Jsme potěšeni, že i letos potvrdili svůj zájem o „české moře“ a v hojném počtu se vrátili ke své oblíbené dovolené v Chorvatsku, ať už strávené na plážích našeho malebného pobřeží nebo ve formě aktivní dovolené spojené s jachtingem, cyklistikou nebo turistikou, které jsou stále častěji náplní dovolené českých turistů,“ uvedl Dubravko Miholić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko.

„Prvních pět míst mezi nejoblíbenějšími cíli návštěvníků z České republiky dle počtu přenocování zaujímají letos města Umag, Medulin, Rovinj, Poreč a Funtana nacházející se všechna v Istrijské oblasti, a první desítku pak doplňují jižněji situovaná města Omiš, Novalja, Baška Voda, Baška a Biograd na Moru,“ dodává Dubravko Miholić.

Díky velmi příjemnému klimatu i v podzimních měsících stále více návštěvníků nejen z České republiky volí pro svoji dovolenou v Chorvatsku období po ukončení hlavní sezóny, kdy převládá stále ještě velmi příjemné a slunečné počasí, vhodné jak pro aktivní cestovatele, tak pro milovníky relaxace a odpočinku.

„Teploty přes den dosahují příjemných 20 až 24 stupňů, na jihu i o jeden až dva stupně více, což společně s volnějšími plážemi, restauracemi, kavárnami a hotely představuje ideální předpoklady pro příjemný pobyt v Chorvatsku. Podzimní měsíce jsou ideální pro objevování kulturních památek a přírodních krás Chorvatska na kole nebo pěšky, nebo pro odpočinkový, klidný pobyt v některém z wellness zařízení, spojený s osvěžujícími procházkami zklidněnými městy a vesničkami, návštěvami útulných kaváren a vináren nebo ochutnávkami prvního vína přímo na vinici.

„Předpokládáme, že současný trend bude pokračovat a Chorvatsko navštíví v září okolo 40 tisíc turistů z České republiky, ale je možné, že si pro svoji dovolenou vybere toto období i větší počet návštěvníků z České republiky, kteří si budou chtít prodloužit léto. A není se čemu divit, neboť září a říjen patří k nejpříjemnějším měsícům pro návštěvu Chorvatska,“ dodává Dubravko Miholić.

Foto:  Ivan Šardi/CNTB

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.