Letošní oslavy Adventu v Záhřebu se budou konat v období od 26. listopadu a potrvají spolu s novoročními akcemi až do 7. ledna 2023. Po dvou letech, které byly poznamenány omezeními v důsledku pandemie, se tak oceňovaný Advent Záhřeb vrací v celé své kráse a přináší rozmanité programy a nabídku akcí na mnoha místech ve městě.

Zahájení je naplánováno na sobotu 26. listopadu, kdy bude v 17 hodin zapálena první adventní svíce na náměstí Bana Jelačiče, v 18:00 bude následovat otevření atrakcí v Horním městě, v 19 hodin se otevře Ice Park na náměstí Krále Tomislava a v 19.50 se rozzáří světla na Zrinjevci.

U příležitosti prezentace Adventu 2022 starosta města Záhřebu Tomislav Tomašević uvedl: „Letos začínáme s novým pojetím adventu, které vzniklo ve spolupráci se Záhřebským turistickým sdružením a veřejnou institucí Maksimir a které, jak věříme, ještě více podpoří kreativitu a dobré nápady při navrhování adventních aktivit a akcí. Důraz je při tom kladen na kvalitu plánovaného kulturního, hudebního a zábavního obsahu a a na úpravu jednotlivých lokalit. Díky tomu máme k dispozici pestrou kulturní nabídku pro návštěvníky všech věkových kategorií, různé koncepty nabídky občerstvení, velkou nabídku místních produktů a mnoho dalších zajímavostí.Vrací se také kluziště na Tomislavci, ale s menším záborem zeleně, abychom vyšli vstříc přání našich spoluobčanů. Máme také tři zcela nové adventní lokality – náměstí Dr. Franjo Tuđmana s nabídkou cateringu, Gričův park a Starou Vlašku, které vyzdobí Záhřebské turistické sdružení. Dbali jsme také na to, aby byl advent ekologicky udržitelný: budou se používat jednorázové, biologicky rozložitelné obaly a budou zřízena místa pro třídění odpadu.“
Martina Bienenfeldová, ředitelka tamního turistického sdružení, řekla: „Po dvou pandemických letech se obzvlášť těšíme na letošní Advent, který bohatým programem zprostředkuje co nejkrásněji sváteční náladu a očekávání Vánoc. Kromě výše uvedeného se uskuteční více než 100 koncertů na uzavřených i otevřených městských prostranstvích, náměstích a ulicích a vzpomínkové výstavy v muzeích a galeriích. Vyzdvihnout je třeba také spolupráci s Chorvatským národním divadlem v Záhřebu, Chorvatskou živnostenskou komorou a Zoo Záhřeb, které rovněž připravují vlastní speciální programy. Spolupracujeme také se záhřebskými hotely, domácími i zahraničními dopravci a zahájili jsme s propagaci na 21 trzích v zahraničí. Adventní Záhřeb je jednou z nejvýznamnějších událostí pro Záhřeb a chorvatský cestovní ruch v letošním roce a očekávám, že stejně jako v předchozích letech přispěje k růstu turistického ruchu v Záhřebu.“

Záhřeb je již nyní vyzdoben vánočními stromky, lesklými koulemi, ořechy, hračkami, cesmínou, šiškami, girlandami, dárkovými krabicemi a spoustou světel. To vše vykouzlí neopakovatelné pohledy a dýchne adventní atmosféru lásky do každého zákoutí.

„V posledních letech se adventní Záhřeb stal cílem návštěvníků z Chorvatska i ze světa a díky své nepřekonatelné atmosféře a nabídce akcí získalo naše hlavní město již tři roky po sobě ocenění za nejlepší vánoční trhy v Evropě“ říká ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko, pan Miodrag Mlačić. „Také turisté z České republiky objevili kouzlo adventního Záhřebu a češtinu je možné slyšet stále častěji na ulicích, u stánků s občerstvením, v kavárnách a restauracích také v tomto předvánočním období, což nás velmi těší”, dodává Miodrag Mlačić.

Bohatý kulturní a hudební program na různých místech města, stejně jako podrobné rozpisy všech programů a aktuální informace jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách Adventu Záhřeb.

Fotografie z roku 2021: TZGZ – J. Duval

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.