V minulých dnech odstartovaly letošní adventní trhy v chorvatském hlavním městě Zagreb. Ulice v tzdobí tisíce lampiček a vzduch naplňuje lákavá vůně svařeného vína a místních specialit. Obyvatelé metropole Chorvatska procházejí ulicemi svého města a objevují adventní tradice doprovázené kulturními akcemi, hudebními představeními nebo výstavami. Ve večerních hodinách střed města září jasnými vánočními světly, která naplňují návštěvníky i domácí radostným pocitem.

Vánoční trhy v Záhřebu bývají považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě. Záhřeb získal již v letech 2016, 2017 a 2018 po sobě titul „Nejkrásnější a nejlepší vánoční trh“ v online hlasování. www.europeanbestdestinations.com. Průzkumu se účastní více než 200 tisíc lidí z celého světa.

Vánoční stánky, akce a umělecké instalace rozprostírající se v podstatě po celém centru města, promění v adventním období město v jeden velký vánoční trh. Vůně skořice a svařeného vína vás neomylně dovede na Náměstí bána Jelačiće s krásně ozdobeným vánočním stromem, ale také do přilehlých ulic a náměstí s desítkami stánků s dárkovými předměty a občerstvením, koncertními pódii nebo fotopointy.

Bohatá kulturní nabídka vánočních trhů v Záhřebu zahrnuje nejen hudbu všech stylů – od spirituální vánoční hudby a koled přes jazz až k taneční a rockové hudbě – ale také výstavy, divadelní představení, vystoupení tanečních a folklórních souborů a také zvláštní program pro děti. Program pro celé adventní obdbobí včetně mapky je přehledně zpracován na tzv. „Adventní kartě“ , kterou je možno si stáhnout na stránkách zde.

Hudba v období adventu

Vánoce jsou ideálním jevištěm pro hudební akce a adventní Záhřeb nabízí 14 programů s více než 100 koncerty, díky kterým si každý návštěvník najde tu správnou melodii, aby se dostal do kouzelné vánoční nálady. Ať už upřednostňujete teplo koncertních sálů nebo si zahříváte ruce na horkém šálku horké čokolády nebo svařeného vína, po celém městě je množství míst, odkud přicházejí zvuky vánoc. Slyšet tradiční sváteční písně, opery, filmové melodie, tradiční chorvatskou hudbu, ale také moderní popové skladby.

Kompletní program hudebních akcí naleznete zde

Další akce

Během adventního Záhřebu se budou konat koncerty, hry, představení, prezentace hraček, řemesel, umělců, dekorací a mnoho dalších akcí. Každá ulice, veřejný prostor, náměstí a park odhalují nové akce, které obohatí životy všech obyvatel a návštěvníků. Chcete vědět, která ulice se stává centrem umění? Kompletní program akcí naleznete zde: https://www.adventzagreb.hr/other-events-5dfb84bd3ecff .

Gastronomie

Na své si však přijdou také milovníci dobrého jídla. S jistou nadsázkou se dá říci, že vánoční trhy v Záhřebu jsou přes měsíc trvajícím kulinárním festivalem. „Chorvatská kuchyně je proslavená a návštěvníci nemohou neochutnat tradiční místní speciality typické pro zimní adventní období, jako jsou například těstoviny se zelím, klobásy, smažená jablka a nebo zapékaný závin „štrukle“. A samozřejmě nechybí svařené víno, čokoláda ale ani oblíbené pivo, jehož se nabízí několik druhů, což jiště ocení i návštěvníci z České (Slovenské) republiky“, říká Dubravko Miholić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou a Slovenskou republiku.

Umělecké předměty

Vánoce jsou spojeny s dárky, za těmi můžete zamířit na Evropské náměstí a do ulic okolo Náměstí bána Jelačiće. Desítky vánočně vyzdobených dřevěných stánků nabízejí široký sortiment od vánočních ozdob a tradičních řemeslených výrobků az po hračky, oblečení, keramiku, šperky, ozdoby a další oblíbené dárkové předměty, kterými můžete potěšit své přátele a blízké.

„Určitě byste neměli vynechat návštěvu Pasáže „Matica Hrvatskih Obrtnika“ (Organizace chorvatských řemeslníků), která je zasvěcena tradičním řemeslům, jako je například výroba dřevěných hraček, a kde se můžete seznámit nejen s postupy jejich výroby nebo si vybrané výrobky zakoupit, ale také si je sami vyrobit a přivézt si domů dárek a trvalou vzpomínku na „váš“ advent v Záhřebu,“ zve k návštěvě dílen a workshopů Dubravko Miholić. „Záhřeb nabízí v adventním období množství úžasných programů, díky kterým se návštěvníci budou cítit jako v začarovaném světě pohádek.“, dodává. Ty nejznámější hračky najdete zde: https://www.adventzagreb.hr/made-in-zagreb-6192380bee9a0 .
Překvapení – Záhřeb v adventním oděvu v roce 2021

Letos na vás čeká speciální překvapení: nadrozměrné, nápadité a nostalgické hračky po celém městě, které vás vrátí do dětství a připomenou vám to pravé vánoční kouzlo, které se ovíjelo kolem našich srdcí, když jsme otevírali dárky pod vánoční stromeček. Vydejte se v tomto adventním období na nejkrásnější místa Horního a Dolního města, a užijte si vánoční idylu:

DOLNÍ MĚSTO

Park Zrinjevac

Aleje 100letých platanů zářících tisíci bílých světel. Zarudlé tváře hledící na magii kolem sebe. Děti s napětím sledují hry v hudebním pavilonu. A večer si každá generace najde svou melodii, když v parku Zrinjevac živá hudba roztančí a rozveselí všechny. Nejromantičtější park v Záhřebu je v adventní době opravdu výjimečný!

Náměstí krále Tomislava

Mezi nesčetnými světly, dekoracemi a uměleckými instalacemi bude travnatá plocha tohoto parku letos nabízet speciální překvapení: siluety bruslařů, nadrozměrné hračky, vše osvětlené magickým

vánočním světlem, které probudí vaši představivost a zavede vás do dalšího světa. Pospěšte si a navštivte toto ledové království, zažijte kouzlo Vánoc s vhodnou hudbou mezi říší hraček!

Strossmayerovo náměstí

Toto romantické náměstí konečně dostalo svůj vánoční šat, ale zároveň se rozhodlo poukázat na svůj jemný, emotivní styl, který si drží po celý rok. V tomto adventním čase zde můžete zažít Vánoční polibek – samozřejmě pod jmelím! Obejměte a polibte své blízké a udělejte si tu nejkrásnější fotku z těchto svátků.

Pasáž Oktagon

Nedávno zrekonstruovaná pasáž Oktagon, nad kterou se vznáší nevšední kupole z barevného skla, se stává místem neobvyklé vánoční umělecké instalace. Tato instalace ve tvaru borovice bude navenek odrážet moderní civilizaci a technologie a uvnitř vás přivítá teplo tradic, tradiční hračky a ozdoby na vánoční stromeček.

Chorvatské národní divadlo

Toto kulturní centrum Záhřebu je již od roku 1895 symbolem umění zvenčí i zevnitř. K vnějším kupolím, velkolepým sloupům, vysokým oknům a vyřezávaným sochám letos přibude množství světelných instalací, díky kterým bude budova odrážet nejen uměleckého, ale i vánočního ducha.

Mažuranićovo náměstí

Náměstí Mažuranić bylo vždy dějištěm kulturních akcí a letos bude hostit i adventní Záhřeb. Jeho zeleň a stromy budou pokryty dekoracemi a světly inspirovanými chorvatskými tradicemi a folklórem, vše v souladu s jeho historickým příběhem. Pokud nahlédnete do tohoto parku obklopeného historickými budovami, přivítá vás harmonie nejkrásnějšího období v roce!

Náměstí bána Josipa Jelačiće

Co by to bylo za město bez velkého vánočního stromu na jeho hlavním náměstí? V Záhřebu je to Náměstí bána Josipa Jelačiće, které se opět stane jevištěm pro krásný, barevný vánoční strom osvětlený vánočními světly. Nezapomene se ani na Manduševac, který je nejznámější záhřebskou fontánou a pramenem spojeným se známými legendami – obě budou ozdobeny ozdobami s tématikou hraček.

Evropské náměstí

Úžasné malé dřevěné stánky budou opět propojeny závěsnými dekoracemi na Evropském náměstí a ozdobeny vánočními světly. Louskáčky si také hledají své místo ve světlech reflektorů; budou hrdě stát před každým stánkem a vybízet vás, abyste se s nimi vyfotili (ano, budou ve vaší velikosti!). Samozřejmostí jsou i vánoční stromečky, které budou umístěny na sudech, aby byly dobře vidět a navodily klidnou vánoční atmosféru.

HORNÍ MĚSTO

Náměstí svatého Marka

Toto centrální náměstí Horního města Záhřebu, centrum chorvatské vlády a úřadu premiéra, se rozhodlo v adventním období svléknout svůj seriózní oděv a obléct si ten vánoční. Mohou za to louskáčky – svůj kouzelný svět se rozhodly vytvořit právě tady, kolem vánočního stromku.

Park Béla IV.

Magický měsíc sestupuje z oblohy do vlastní zahrady, která se nachází v parku Bela IV. Jak vypadá tato zahrada? Vodopády ze světel a zlatých ozdob, padající z velkých stromů na ty menší a na keře a keříky. Obrovská instalace půlměsíce září jako měsíční svit. Pod měsícem také září květiny. Psst! Pokud sedíte na Měsíci, můžete si něco přát a sdílet na sociálních sítích pomocí #Moonwishzagreb!

Strossmayerova promenáda západ

Tato promenáda, lidově zvaná Štros, bude opět obsahovat kouzelné vánoční stánky s bohatou nabídkou jídel a nápojů, a samozřejmě také patřičně vyzdobené. Jak? Dva velké, zelené stromy budou osvětleny vánočními světly a dekoracemi a samozřejmě nebude chybět ani veselá hudba.

Gradec Plateau

Pokud hledáte dokonalý fotorámeček, vydejte se na Gradec Plateau. Najdete tam kouzelný prostor, ve kterém můžete cestovat po nádherně vyzdobených borovicích, z nichž každá skrývá něco magického. Speciální místa k focení s nádhernou vánoční scénografií poskytují úžasné pohledy na adventní město a každé zákoutí odhaluje jinou scénografii.

Fotografie z roku 2019: TZGZ – J. Duval

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.