Chorvatsko zůstává bezpečnou destinací pro turisty. Tak by se dal stručně pojmenoval vzkaz, který tento týden vydala pražská kancelář Chorvatského turistického sdružení.

Epidemiologická situace v Chorvatsku je podle něj stabilní a příznivá. Národní centrála civilní ochrany Chorvatské republiky vydala nový balíček opatření, jež se týkají provozu hostinských zařízení, respektive barů a nočních klubů. Jejich provozní doba byla zkrácena do půlnoci a zároveň bylo vydáno doporučení, aby přerušily provoz uvnitř a umožnily provoz ve venkovních prostorách.

„Národní centrála civilní ochrany vydala nová opatření pro provoz hostinských zařízení s důrazem na noční kluby, jejichž cílem je ochrana zdraví našich hostí, kteří do Chorvatska přicestovali ze všech koutů Evropy. Situace je kontinuálně monitorována a je pod kontrolou. Zaměstnanci v cestovním ruchu se chovají odpovědně a dodržují předepsaná epidemiologická opatření. Právě Chorvatské turistické sdružení doporučilo místním turistickým sdružením, aby v souladu s možnostmi společně s poskytovateli služeb organizovala testování pro četné hosty v zemi“, prohlásil ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić a zdůraznil, že 5 miliónů zahraničních turistů, kteří letos dosud navštívili chorvatské destinace, svědčí o skutečnosti, že Chorvatsko je vnímáno jako bezpečná turistická země.

Nejčastější otázky a odpovědi při cestě do Chorvatska
Nová doporučení se vztahují i na taneční pódia, jejichž užívání není doporučeno, respektive má být na takovýchto místech dodržována minimální vzdálenost mezi stoly 1,5 m. V případě eventuální nákazy v konkrétním zařízení má hygienik právo, aby se zákonem o ochraně obyvatel před nakažlivými nemocemi, přerušil s okamžitou platností provoz daného zařízení (nočního klubu).

Dodejme, že Ředitelství civilní ochrany Ministerstva vnitra Chorvatské republiky ve spolupráci s centrálami civilní ochrany měst a okresů provádí zesílený dohled nad dodržováním rozhodnutí Národní centrály civilní ochrany a doporučení Chorvatského ústavu veřejného zdravotnictví, jejichž cílem je zabránit šíření nákazy nemocí COVID-19.

Ivo Heger: Využili jsme první příležitosti a vyrazili na cestu

Jak uvádí zpráva pražské kanceláře Chorvatského turistického sdružení z 19. srpna, k tomu to dni bylo v Chorvatské republice 1.371 aktivních případů nákazy koronavirem. Z  nichž pouze cca 39 procent patřilo na pobřeží, kde se zdržuje většina zahraničních turistů. „Z toho můžeme vyvodit závěr, že epidemiologická situace je ve většině pobřežních a ostrovních destinací příznivá, a lze je tak pokládat za bezpečné,” dodává zpráva.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná dležitá informace vám neunikne.