Máte obavy z kolon na nejfrekventovanějších trasách do Chorvatska. Nebo jste byli zvyklí vyhýbat se slovinské dálnici objížďkou přes Ptuj a letos nevíte, kudy jet? Zkuste jet k Jadranu přes Maďarsko. Vyhnete se velkému provozu na silnicích a cesta vás nepřijde dráže než přes Rakousko a slovinskou dálnici.

Cestu před časem popsal na Facebooku Radek Vařeka. Jeho text (v průběhu let postupně upravovaný naší redakcí) naleznete níže.

Jestli chcete jet rychle tak si kupte slovenskou a maďarskou vinětu přes internet. Já jezdím na Brno. Z Brna jeďte po dálnici až do Bratislavy. Dojedete přímo na přechod do Maďarska Rajka. Za přechodem pokračujte pořád rovně po placené rychlostce M15 na Gyor. Asi po deseti až dvaceti kilometrech sjeďte výjezdem na Mosonmagyaróvár. Pokud by jste nesjeli, pokračovali byste na Gyor a Budapest, tak pozor. Z Mosonmagyaróváru jedete na Csorna přes Jánossomorja. Před Csorna je velký kruhový objezd ze kterého odbočíte na Szombathely M86.

Chcete jet raději přes Rakousko? Vyhněte se poplatkům za slovinskou dálnici díky článku Jak objet slovinskou dálnici.

Jedete po placené M86 110 km až do Szombathely. Ze Szombathely jedete na Kormend a Redics. Jsou to opět nové rychlostky až na přechod Redics ale ty už nejsou placené. Za přechodem do Slovinska Redics-Lendava je benzinka a malý kruháček. Na něm se dáte doleva na Dolga ves a Lendava. Dá se z něho ještě rovno ale to byste skončili na dálnici. Projedete Lendavu (směrem na Čakovec – žlutá cedule – poznámka redakce) a jedete pořád na Mursko Srediště to je už přechod do Chorvatska.

Přípravu na cestu vám může usnadnit náš článek s videonávodem Jak koupit na Internetu slovenskou dálniční známku
Z Mursko Srediště jedete na Čakovec. Před Čakovcem je kruhový objezd na něm se dáte doprava a Čakovec objedete obchvatem. Na konci obchvatu je velká světelná křižovatka kde se dáte doprava a jste na výpadovce z Čakovce která končí opět kruháčem. Na něm se dáte doleva na Budapest, Goričan, Prelog. Ne na Varaždin, Zagreb. Projedete asi čtyři světelné křižovatky pořád rovně až k odbočce na Prelog. Cesta vás dovede až na cestarinu Prelog. Vemete si lístek a jedete směr Zagreb. Vypadá to složitě, ale až to uvidíte na vlastní bulvy je to jednoduché a brnkačka. Cesta je to opravdu luxusní a rychlá. Maďaři to mají perfektně značeno a navíc jsou u cesty kilometrovníky a pořád víte kolik vám zbývá na hranice.

K textu Radka Vařeky po mnoha vlastních jízdách jen dodávám, že ty „rychlostky“ v jižní části trasy jsou svými parametry spíše naše „okresky“ a mají v každém směru jeden jízdní pruh. Povrch je ovšem perfektní a pojede se vám výborně.

Délka jízdy záleží na vaší ochotě respektovat předpisy, trasa vede řadou obcí a i mimo ně se nejvyšší povolená rychlost málokdy přehoupne přes 90 kilometrů v hodině. Kdo má Waze, může trochu šlápnout na plyn, protože na radary ho tato aplikace upozorní.

Trasu si můžete prohlédnout také na portálu Mapy.cz.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.