Zájemci o dovolenou v Chorvatsku mají i v době koronaviru možnost tuto zemi u Jadranu navštívit. Jaké musejí splnit podmínky pro vstup do země, pobyt v Chorvatsku a návrat do České republiky? Přinášíme vám souhrn pravidel obou států i další důležité informace. Všechno důležité včetně odkazů na formuláře a další zdroje informací najdete na jednom místě.

Příjezd do země

Chorvatsko pro vstup do země vyžaduje v případě České republiky takzvaný PCR test, od 1. dubna připouští i antigenní test, nově není nutné jej zopakovat jej do 10 dní přímo v Chorvatsku, tato povinnost platila v dubnu. Negativní test nesmí být starší než 48 hodin. Za jistých okolností jej může nahradit pozitivní test na koronavirus. Musí být ovšem starší než 14 dní a mladší než šest měsíců. Země uznává také očkování a potvrzení o prodělání COVID-19 vystavené lékařem.

Souběžně s předložením výsledků testu při příjezdu do země na hranicích musejí turisté musejí oznámit záměr navštívit zemi prostřednictvím formuláře Enter Croatia.

Pobyt v Chorvatsku

Chorvatská vláda usiluje o pověst bezpečné země. Spustila proto projekt Stay safe in Croatia, jehož cílem je dodržování standardů bezpečnosti a ochrany zdraví.
Turisté musejí v současné složité situaci dodržovat opatření doporučení tamního ústavu veřejného zdraví, a to především omezit kontakty s jinými osobami na nutné minimum, minimalizovat riziko přenosu viru a během 14 dní od vstupu na území Chorvatska si v ranních hodinách musí měřit teplotu. Pokud je vyšší než 37,2 stupně Celsia nebo se dotyčný cítí nemocný, musí telefonicky kontaktovat místního lékaře, případně příslušného epidemiologa.

Co dělat v případě nemoci

Turista s prokázanou nákazou covid-19, jehož zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci, se musí sám izolovat v karanténě. Pokud k tomu nemá podmínky, postará se o jeho izolaci místní samospráva, která k tomu využije upravená ubytovací zařízení včetně apartmánů. Izolace se dotkne také lidí, kteří s ním přišli do styku.

Web českého ministerstva zahraničí přináší další informace, jak postupovat v případě nákazy.

Návrat do České republiky

Pro návrat domů nyní od 24. května 2021 nepotřebujete antigenní test provedený v zahraničí. Potřebujete ovšem absolvovat PCR test po návratu domů. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.

Kde se nechat přímo na dovolené testovat? Pomůže vám seznam testovacích míst.

Kromě toho je třeba vyplnit příjezdový formulář. Kontroly na hranicích podle svědků spíše nejsou, to se ale může rychle změnit.

Článek je aktuální k 10. červnu 2021.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.