ENC je elektronický systém placení mýtného na chorvatských dálnicích. Podmínkou pro jeho využívání je zakoupení ENC krabičky a její registrace v síti jednoho ze dvou provozovatelů mýtného systému. Vše trvá je pár minut.

ENC službu je možné využívat na všech mýtných branách na dálnicích, které spravují Hrvatske autoceste d.o.o. a Autocesta Rijeka-Zagreb d.d. Společnosti prodávají odlišné ENC přístroje s různými kredity, ale je možné je využívat na celém území Chorvatska. Systémy jsou tedy dva, ale vám postačí koupit si jeden z nich.

Výhody ENC

Úspora času. Při využívání ENC zpravidla nestrávíte tolik času čekáním na mýtných branách jako v případě, že platíte hotově nebo kartou. Brány vyhrazené pro ENC na chorvatských dálnicích jsou většinou zcela volné, nebo je před nimi podstatně menší fronta než u ostatních.

Úspora peněz. Při využívání ENC platíte méně za používání dálnic. Sleva činí přesně 21,74 procenta nákladů.
Snadné dobíjení a přehled o využití. Systém ENC má vlastní web i aplikaci pro mobilní telefony. Svůj účet můžete snadno dobít například platební kartou. Navíc máte v historii uložené průjezdy mýtnými branami, takže pří plánování cesty nemusíte složitě dohledávat, kolik jste na mýtnéím utratili minule.

Pořízení ENC

Krabičku ENC si snadno zakoupíte na některém z prodejních míst, nejčastěji na mýtných branách. Vyplníte krátký formulář, předložíte průkaz totožnosti a získáte smlouvu na využívání ENC. Nejsnazší je zakoupit si „balíček“, obsahující přístroj s již nabitou konkrétní částkou. Například při zakoupení balíčku od společnosti Hrvatske autoceste za 882,60 chorvatských kun získáte ENC přístroj v hodnotě 100 kun a kredit 1 000 kun na mýtné. Kredit není nijak časově omezen, „neexpiruje“ a dokud jej nevyužijete, budete ho na svém účtu stále mít.

Další informace naleznete v letáku.

Sledujete naši diskusní skupinu na Facebooku? Pokud ne, měli byste. 🙂 Denně tam odpovídáme na dotazy a vzájemně si pomáháme sdílením informací.