Pokud jste někdy ochutnali dobré chorvatské víno, jistě na ně nedáte dopustit. Vhodné klimatické podmínky a tradice pěstování sahající více než dva tisíce let nazpět dělají z vína pěstovaného v této části jižní Evropy vynikající nápoj. Chorvatským vínům se věnuje náš krátký seriál, který dnes vstupuje do druhého dílu.

Chorvatsko je zemí s velmi silným vinařstvím, což potvrzuje více než 60 původních druhů vína. Asi 75 procent vína na trhu jsou produkty s chráněným označením původu. K nejvíce zastoupeným odrůdám vína patří Graševina (bílé), Istarska malvazia (bílé) a Plavac mali (červené).

Vinařství v Chorvatsku zahrnuje 4 hlavní oblasti a celkem 16 podoblastí.

 

Istrie a Kvarner

Skládá se ze tří podoblastí a z vín jsou v ní zastoupena červená vína, jako je Teran, Sansignot, Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Syrah. Mezi bílými víny je to především Žlahtina.

Dalmácie

Skládá se ze čtyř podoblastí a dominují jí bílá vína, jako je Pošip, Grk, Debit, Vugava, KujunĎuša, Maraština, Malvazija Dubrovačka, Prč, Bogdanuša a Gegič. V červených vínech je to pak Tribidraga, Babić, Plavina, Lasina, Drnekuša, Dobričić a Trnjak.

vinařské regiony
Pokud se vám líbí mapa chorvatských vinařských regionů, můžete si ji z našeho webu stáhnout ve formátu pdf. Případní zájemci o mapu ve velkém rozlišení (soubor má cca 18 MB) si o ni mohou napsat na náš redakční e-mail info@ejadran.cz.

Slavonie a chorvatské Podunají

Skládá se ze tří podoblastí a vyznačuje se stejnoměrným zastoupením bílých a červených vín. K bílým patří Grašenina, Tramín, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé a Sauvignon Blanc. K červeným pak Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot, Zweigelt, Modrý Portugal a Rulandské modré.

Střední Chorvatsko

Skládá se z šesti podoblastí. Největší podíl mezi bílými víny má Graševina, Muškát, Rulandské bílé, Sauvignon Blanc, Ryzlink Rýnský, Rulandské šedé a mezi červenými Rulandské modré a Modrý Portugal.

Ilustrační snímek pochází z akce Cro wine and food fest Prague, která proběhla v únoru 2017 v Praze.

Při psaní článku nám pomáhaly informační materiály Chorvatského turistického sdružení.

 

Předcházející díly seriálu

Vinařství v Chorvatsku, díl první: Historie