Chorvatsko má první Michelinskou hvězdu, kterou dostala restaurace Monte v Rovinji. Chorvatská kuchyně známá lahodnými víny, vybranými bílými lanýži a prvotřídním olivovým olejem na ocenění dlouho čekala.

Michelinův průvodce ocenil i další podniky v této zemi na pobřeží Jadranu. Zve například do restaurace Pantarul a dalších devíti podniků v Dubrovníku či Batelina v Banjole nedaleko Puly. Michelinskou hvězdou však zatím získala pouze restaurace Monte.

„Jsme hrdí na to, že jsou chorvatské restaurace doporučovány a uvedeny v žebříčku průvodce Michelin. Především jsme rádi, že jedna z chorvatských restaurací dostane michelinskou hvězdu, vynikající uznání naší gastronomické nabídky a naší turistické nabídky obecně. Takové uznání bude velkým podnětem pro každého v oblasti cestovního ruchu, a to zejména pro majitele restaurací, protože to je nejlepší způsob pro mezinárodní propagaci chorvatské gurmánské scény. Předností chorvatské gastronomické nabídky je dostupnost čerstvých surovin v průběhu celého roku, což skýtá příležitost vytvářet atraktivní menu,“ uvedl chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Cappelli a poblahopřál restauracím k ocenění.
„První michelinská hvězda a zařazení dalších restaurací do průvodce Michelin je velkým uznáním pro celé odvětví chorvatského cestovního ruchu a přináší do propagačních aspektů nový rozměr, a to jak pro vinařskou turistiku, tak gastroturistiku a pro Chorvatsko jako celek. Jsme obzvlášť nadšeni první michelinskou hvězdou udělenou restauraci Monte, k níž majitelům a šéfkuchaři gratuluji. Michelinský systém je složitým procesem: tato systematická strategie sledování je držena v tajnosti, což činí takové uznání ještě cennějším. Celkově vzato je to skvělá příležitost pro další rozvoj a úspěchy na chorvatské gastronomické scéně a bude velkou motivací pro všechny šéfkuchaře,“ dodal ředitel Chorvatského turistického sdružení Ratomir Ivičić.

Mapu podniků doporučovaných Michelinem naleznete zde.

Autorem fotky oceněné restaurace je Ognjen Maravic, snímek nám poskytlo Chorvatské turistické sdružení.