Už žádné přejíždění hranic Bosny a Hercegoviny při cestě po chorvatském pobřeží Jadranu do Dubrovníku. Takový je cíl vlády Chorvatska, která chce postavit most na poloostrov Pelješac. Díky němu by se dopravní tepna vyhnula bosenskému území a odpadla by potřeba překonávat hranice. Bosna a Hercegovina totiž není v Evropské unii a plánované rozšíření Schengenského prostoru o Chorvatsko by situaci nevyřešilo. Stávající cestou jezdí průměrně 4,5 tisíce aut denně.

Most na Pelješac začal přímořský stát připravovat už před deseti lety. Tehdy projekt zastavil nedostatek peněz a nesouhlas Bosny a Hercegoviny. Ta se obávala, že pod mostem neproplují větší lodě mířící na bosenské pobřeží. Nyní oba státy našly společnou řeč a s financováním má pomoci Evropská unie. Chorvati očekávají, že se jim podaří získat z fondů až 75 procent nákladů. Tuto možnost projednávala začátkem týdne v Bruselu chorvatská ministryně pro místní rozvoj a evropské fondy Gabrijela Žalac.
Současné plány počítají se zahájením stavby během letošního podzimu. Podle dohody obou států by měl mít 55 metrů na výšku a vzdálenost mezi pilíři bude 280 metrů. Původní parametry navržené Chorvaty byly nižší. Hotovo by mohlo být na přelomu let 2020 a 2021.

Do soutěže na dodavatele stavby se přihlásilo 12 konsorcií. Vybudování mostu a souvisejících silnic by mělo přijít na 2,8 miliardy chorvatských kun.

Náš snímek zachycuje pobřeží Pejlešace u městečka Ston.