chorvatská kuna

Pokud jste zvyklí se během dovolené v Chorvatsku stravovat v restauracích, případně si na pláži dáte rádi točené pivo, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Tamní parlament totiž odhlasoval zvýšení sazby daně z přidané hodnoty právě pro oblast pohostinství.

Zatímco dosud patřilo jídlo a pití podávané v restauracích do snížené sazby DPH ve výši 13 procent, nově budou muset provozovatelé odvádět 25 procent. Cílem opatření je zvýšit příjmy z tohoto odvětví a kompenzovat ztráty státního rozpočtu vyplývající z dalších daňových změn, například snížení DPH pro dodávky elektrické energie.
Snížené DPH na jídlo a pití v restauracích platilo od zavedení elektronické evidence tržeb jako kompenzace hostinským, kteří si museli pořizovat novou techniku.

„Místní podnikatelé v tomto oboru služeb museli od první minuty letošního roku přizpůsobit svoje registrační pokladny na novou vyšší sazbu daně z přidané hodnoty. Zdraží tak jídla i nápoje podávaná v restauracích, kavárnách nebo cukrárnách,“ říká k tomu na stránkách českého ministerstva zahraničních věcí obchodní rada našeho velvyslanectví v Záhřebu Bohuslav Zavadil.

Další informace najdete na stránkách chorvatského ministerstva financí.