Štáb České televize se vydal do chorvatského národního parku Paklenica, aby tam pátral po dozvucích někdejšího natáčení filmů podle knih Karla Maye. Desetiminutový dokument autoři nazvali Po stopách Vinnetoua.

Krajina se od doby vzniku ikonických příběhu filmového plátna výrazně změnila. V době natáčení zde bylo výrazně méně zeleně, protože je spásaly ovce a kozy místních obyvatel. Život v regionu šel ovšem dál, většina obyvatel odešla nebo se chovu zvířat vzdala. A také samotná jugoslávská vláda nechala na některých místech vysázet stromy.

Samotní Chorvaté většinou snímky v době jejich uvedení do kin neviděli a měli možnost se s nimi seznámit až v posledních letech. Největší zájem o místa natáčení proto jeví Němci, Češi, Slováci, Rakušané a Švýcaři. Spojení svého národního parku s filmem ovšem chápou jako zajímavou příležitost a pro fandy pořádají setkání. Jednu takovou akci jsme vám před časem představili v článku Chorvatsko si letos připomene Vinnetoua.
Místní obyvatelé si dodnes na natáčení legendární série příběh Old Shatterhanda a jeho indiánského bratra pamatují. Někteří z nich dokonce ve filmu představovali právě původní obyvatele Ameriky.

Kromě vzpomínek na Indiány se autorka reportáže Tereza Kručinská věnuje i zdejší gastronomii, horolezeckým příležitostem a někdejším pohřebním rituálům předků dnešních obyvatel Chorvatska.

Celý film naleznete zde.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.