V polovině června došlo k výraznému omezení roamingových poplatků v celé Evropské unii. Běžní uživatelé, kteří jezdí na dovolenou například do Chorvatska, by měli za volání a SMS výrazně ušetřit. Je však třeba dávat si pozor na datové připojení, tady je situace výrazně jiná.

Pokud máte jednu SIM kartu a na ní aktivovaný tarif pro volání, SMS a data, mělo by vám vše fungovat i v zahraničí. Platí to i v případě, že máte datovou SIM sdílející objem dat s jinou SIM s „běžným tarifem“ obsahujícím i volání a SMS.
Problém nastane, pokud jste vlastníkem čistě „datového“ tarifu. Jeden z českých operátorů, konkrétně Vodafone, je pro zahraničí úplně vypnul. S takovou SIM se nyní v Chorvatsku k internetu vůbec nepřipojíte. V případě zbylých dvou operátorů vám doporučujeme se raději na konkrétní podmínky zeptat, pravidla jsou zatím dost nepřehledná.

Řada ubytovacích kapacit je dnes samozřejmě vybavena wifi připojením a turisté se dostupností internetu nemusejí vážně zabývat. Ostatním může pomoci buď volba jiného českého tarifu, nebo například zakoupení chorvatské SIM karty jen pro účely dovolené. Například operátor VIP nabízí 4G SIM kartu za 75 kun. Za tuto částku dostanete týden neomezeného surfování po internetu plus málo využitelné volné minuty volání a volné SMS v rámci Chorvatska.