Město Trogir ve střední Dalmácii leží u Jadranské magistrály asi 28 kilometrů od Splitu. Trogiru se říká město – muzeum. Založili jej Řekové asi v 3. století před naším letopočtem. Římané Trogir využívali coby významný přístav. Město je od roku 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví Unesco.

 

Katedrála svatého Vavřince

Pokud se do Trogiru vydáte, neměli byste vynechat katedrálu svatého Vavřince (katedrala sv. Lovre), nádhernou renesanční památku stavěnou přes 300 let. Hlavní portál katedrály zvaný podle svého autora Radovanův portál je nejvýznamnější památkou svého druhu na východním Jadranu. Nádherná je také zvonice a za zhlédnutí stojí umělecká díla uvnitř svatostánku.
Tvrz Kamerlengo

Při návštěvě Trogitu v Chorvatsku nevynechejte městské hradby a opevnění Kamerlengo. Poblíž stojí také kulatá tvrz svatého Marka z 15. století, která slouží jako Dům dalmatské hudby.

Městská radnice

Na hlavním průčelí městské radnice je Deska chorvatské hymny. Odhalili ji tady v roce 1935 při příležitosti stého výročí národní skladby. Skladba Lijepa naša domovino vznikla v roce 1835 původně jako báseň Antuna Mihanoviće, kterou o 11 let později zhudebnil Josip Runjanin.

Palác Ćipiko

Lovci fotografií by neměli zaváhat. Palác Ćipiko vznikl spojením románských budov a jeho průčelí stojí za snímek. Ostatně najdete jej i na fotografii, která doprovází tento článek.