Podzim je časem, kdy se dá Chorvatsko skvěle poznávat z paluby lodi. Několik tipů připravených Chorvatským turistickým sdružením naleznete níže.

Pláž Zlatni rat, která se nachází na ostrově Brač, je součástí mnoha turistických brožur. Rozkládá se na několika stech metrech malebného pobřeží a jeho jedinečnost spočívá v neustále se měnícím tvaru, který formují vlny a silné mořské proudy. V bílých oblázcích Zlatého kruhu lze objevit pověstný „kámen štěstí“, mušli připomínající vrásu. Podle legendy bude ten, kdo tuto mušli najde, požehnán celoživotním štěstím. Ačkoli v blízkosti není žádný speciální přístav, samotná pláž nabízí bezpečné útočiště pro námořníky, kteří hledají osvěžující každodenní koupání.

Zátoka Šunj, která se nachází na krásném ostrově Lopud, je zářivým klenotem v souostroví Elaphiti. Tato podmanivá zátoka, označovaná za klenot dubrovnických vod, vyzařuje atmosféru tropického kouzla. Díky tyrkysové vodě a sametové písečné pláži, kterou objímají vysoké útesy zdobené zelení místní flóry, je tato laguna rajským útočištěm jako žádná jiná.

Vstup do zátoky Stiniva, která je známá jako jedna z nejúchvatnějších na Jadranu a ostrově Vis, je pro námořníky jedinečným zážitkem. Od úzkého, téměř půlkruhového vjezdu, který střeží majestátní strmé útesy, se zátoka postupně otevírá a odhaluje malou oblázkovou pláž zdobenou půvabnými rybářskými domky. Stiniva je pozoruhodnou ukázkou přírodní dokonalosti a krásy, která láká mnoho turistů toužících spatřit tento obdivuhodný zázrak, i když někdy bývá kvůli své popularitě přeplněná.

Na území Národního parku Mljet se nachází Polače, největší a nejbezpečnější přístav na ostrově. V minulosti byl tento přístav častou zastávkou řeckých a římských mořeplavců, kteří zde zanechali mnoho historických památek. Jedinečnost Polače spočívá v tom, že zůstává skrytý před mořem a nachází se uprostřed čtyř podmanivých a vzájemně propletených zelených ostrovů, které působí jako přírodní ochranná bariéra. Pro jachtaře, kteří hledají bezpečné útočiště v jižní části Jadranu, slouží hluboce členitý Rogačský záliv jako ideální výchozí bod. Odtud se můžete vydat na cestu za poznáním slavných Mljetských jezer, přírodního klenotu těchto vod.

Půvabná zátoka Bili žal, která se nachází v těsné blízkosti Lumbardy a Korčuly, se pyšní prostornou písečnou pláží chráněnou před převládajícími západními větry. Toto oblíbené místo ke koupání zdobí vinice s jedinečnou odrůdou vinné révy Grk, která se vyskytuje výhradně v této oblasti Jadranu. Doporučujeme vám navštívit místní vinařství, kde si můžete vychutnat vynikající vína vyrobená v souladu s tisíciletou vinařskou tradicí ostrova.

Písečná zátoka Lojena, ukrytá na ostrově Levrnaka, je perlou v koruně Národního parku Kornati. Tato nedotčená pláž vás okouzlí svou tyrkysovou vodou, která obklopuje písečné dno a oblázkové pobřeží. Členité skalnaté pobřeží zdobí řídká vegetace typická pro oblast Kornati, harmonicky splývá s rozlehlou oblohou nad hlavou a vytváří skutečně idylickou scenérii – snový záliv. Lojena, největší zátoka na ostrově Levrnaka, oddělená úzkým průsmykem a ozdobená roztroušenými borovicemi a malebnými kamennými domky, nabízí návštěvníkům klidné útočiště se dvěma okouzlujícími restauracemi.
Zátoka Krivica je skvělým příkladem krásných zátok, které se často objevují na chorvatských turistických plakátech. Její úchvatný půvab je chráněn náručí borovicových větví, které se jemně svažují k mořské hladině a vytvářejí oázu klidu na Jadranu. Tato téměř neobydlená zátoka, zdánlivě nedotčená lidskou přítomností, se pyšní fascinujícími smaragdovými odstíny, které lákají a okouzlují. Vysoké borovice poskytují uklidňující stín, zatímco vůně jejich jehličí a rytmická symfonie cvrčků zapojí všechny vaše smysly a připomene vám, že Krivica je ztělesněním vysněné destinace.

Dobrodružní námořníci, kteří hledají nedotčenou přírodu, se často vydávají do fascinující tyrkysové laguny, která se nachází mezi ostrovem Saplun a dvěma menšími ostrovy zvanými Arženjak. Tento skrytý klenot, známý jako laguna Saplun, je rájem pro ty, které okouzlí půvab křišťálově bílého písku. Když v tomto klidném ráji zakotvíte, čas jako by se zastavil, zatímco vám v uších zní ozvěna nesčetných racků. Vzduch naplní omamná vůně borovice a váš pohled se upne k nekonečnému modrému obzoru, který je scénou čirého blaha.

Pod půvabnou vesničkou Lubenice se nachází neobydlená zátoka Sv.Ivan, která je klenotem souostroví Cres-Lošinj a pyšní se nejkrásnější pláží. Lubenice se svou středověkou pevností tyčící se na vysokých útesech nabízí úchvatné panoramatické výhledy, které budí respekt. Přestože strmá stezka umožňuje odvážlivcům vystoupat na vrchol Lubenice, doporučuje se pouze těm, kteří mají dobrou fyzickou kondici. Místo toho si vychutnejte blaženost při lenošení na lodi, obklopeni fascinujícím smaragdovým mořem a jednou z nejkrásnějších oblázkových pláží.

Podmanivá zátoka Vinogradišće se nachází na jižním pobřeží ostrova Svatý Kliment, největšího a nejznámějšího z Paklinských ostrovů. Tato hluboce členitá zátoka je jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších kotvišť ve vodách kolem Hvaru. V případě silného jižního větru narušujícího klid najdete alternativní možnost bezpečného kotvení na opačné straně ostrova v přístavu ACI Palmižana. Zátoka Vinogradišće, kterou místní námořníci nazývají Jižní Palmižana, nabízí malou písečnou pláž, výběr výjimečných restaurací, okouzlující lounge bar a krásnou promenádu zdobenou exotickými rostlinami dovezenými z různých koutů světa.

Pokud vás láká spíše podvodní svět než plachtění, můžete najít inspiraci ve starším článku Potápění v Chorvatsku. Spoustu dalších informací najdete také v brožuře Nautické Chorvatsko.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.