Nezajímavější destinací Čechů pro rodinnou dovolenou zůstává i letos Chorvatsko. O změnách a plánech Chovatského turistického sdružení jsme hovořili s ředitelem jeho pražské kanceláře Klaudio Stojnićem.

Jaké novinky čekají na návštěvníky Chorvatska?

Především konstatuji, že je Chorvatsko první a nejdůležitější destinací pro české turisty. Dovoluji si říct, že díky tomu, že chorvatský cestovní ruch byl vždy orientovaný přáním a potřebám českých turistů.

V Chorvatsku se každý rok realizují určité investice, které ocení všichni turisté, i Češi, kteří k nám přijíždějí. Jsou to investice, které přináší určitou přidanou hodnotu turistům. Jde převážně o investice do ubytování i pohostinství, ale i do ostatních služeb s cestovním ruchem spjatých.

Chorvaté dále investují do turistiky - Klaudio Stojnić

Klaudio Stojnić

Změní se nějak v souvislosti s členstvím Chorvatska v EU celní a pasové formality při vstupu do země? Kdy očekáváte plné začlenění do Schengenského systému?

Chorvatsko intenzivně pracuje na tom, aby se jako člen EU co nejrychleji stalo součástí Schengenského systému. A jsme přesvědčení, že to bude už brzo. Vstup Chorvatska do Schengenského systému pomůže zrychlit vstup všech turistů EU včetně Čechů do naší destinace.
Chorvaté letos přivítají 800 a 900 tisíc Čechů

Jste spokojeni s vývojem počtu turistů z České republiky, kteří tráví dovolenou na chorvatském pobřeží Jadranu?

Počet českých turistů, kteří navštěvují Chorvatsko, se pohybuje již řadu let kolem 800 až 900 tisíc, což představuje skoro 10 procent celkového počtu obyvatel České republiky, nebo 25 procent českých turistů, kteří vyjíždějí na dovolenou do zahraničí. Role našeho zastoupení je, abychom se kontinuálně „starali“ o to v budoucnu toto číslo zvýšit. Pro to využíváme prostředky, které nám zajišťuje Ministerstvo cestovního ruchu Chorvatska a centrála Chorvatského turistického sdružení.

Jak se změní doprava do vaší země? Rozšíří se od loňské sezony dálniční síť?

Chorvatsko má v plánu spojit dubrovnický region mostem přes poloostrov Pelješac, což by umožnilo prodloužení dálnice vedoucí směrem na Dalmácii od Ploče, kde dnes končí, až do Dubrovniku. Na tom se intenzivně pracuje, ale je to dlouhodobá záležitost.

Chorvatsko plné života

Ministr turistiky Darko a ředitel Chorvatského turistického sdružení Ratomir Ivičič letos v únoru představili nový slogan „Chorvatsko – Plné života“ (Croatia – Full of Life). Projeví se nějak v informační kampani v České republice?

Nový slogan „Croatia – full of life“ (Chorvatsko – plné života), který je nově vybrán, bude se používat pro budoucí kampaně na všech trzích včetně toho českého.

Kdybyste si měl vybrat jediný důvod, proč by turisté z České republiky měli vyrazit na dovolenou do Chorvatska, co byste jim doporučil?

Pro Čechy chorvatské pobřeží Jadranu nejbližším mořem a zároveň nejvhodnější destinací pro rodinnou dovolenou.

Děkuji za rozhovor
Ivo Heger