Město Hvar slaví 150. výročí organizované turistiky. Výročí si připomíná akcemi probíhajícími od 10. do 15. května. Oslavy odstartoval už dnes festival Hvar – ostrov vína. Zítra se bude konat jarmark s názvem Fjera sv. Prošpera, patrona města Hvaru.

V sobotu 12. května se uskuteční koncert skupiny Super Cover Band. V neděli 13. května bude ve hvarském přístavu velkolepý Ples plachet a módní přehlídka Hvar Dress Code hvarského návrháře Toniho Cariće Rica v malém městském přístavu s názvem Mandrač. Na pondělí 14. května je naplánován koncert Čtyř tenorů – Đaniho Stipaničeva, Marka Škugora, Vladimira Gariće a Marka Pecotiće.
Oslavy vyvrcholí v úterý 15. května 2018, v samotný den založení takzvaného Hygienického spolku, prvního takového turistického sdružení v Evropě. Ten den proběhne řada akcí zaměřených na zdůraznění bohaté turistické tradice Hvaru. Po otevření výstavy 150 let cestovního ruchu na ostrově Hvar v rekonstruované galerii v budově Arzenálu, která původně sloužila jako dok a opravna lodí, bude následovat slavnostní zasedání Výboru Turistického sdružení města Hvar a gastronomická přehlídka Hvar 150 v hotelu Riva. Den uzavře velký koncert skladatele a zpěváka Gibonniho na hvarském náměstí Pjaca.

Specifická poloha a přírodní a historické dědictví byly podnětem k rozvoji organizované turistiky od roku 1868. Tehdy byl založen Hygienický spolek, který podporoval cestovní ruch a postavil jej do pozice nejdůležitějšího odvětví ekonomiky tohoto města, které je dnes světově proslulým turistickým letoviskem.

Autorem snímku je Ivo Biočina.