Turisté v Chorvatsku v příštím roce mohou zaplatit více za pobytovou taxu, která je součástí jejich platby za ubytování. Bude činit 2,5 kuny až 8 kun podle druhu ubytování a ročního Dosud byl strop 7 kun. období. V pátek o tom přes nesouhlas podnikatelů v cestovním ruchu rozhodla chorvatská vláda.

chorvatská kuna
Pobytová taxa bude i tak tvořit jen malou část platby za ubytování. Je proto otázkou, zda ji provozovatelé jednotlivých zařízení vůbec promítnou do koncové ceny pro klienty.

Vláda vzala v úvahu, že tato daň je nižší než v řadě jiných zemí orientovaných na příjmy z cestovního ruchu. Jako vzor si vzala Itálii, kde se platí od 1,2 do 8 euro.

Chorvatský kabinet chce vyšší výnosy z pobytové daně investovat do zvýšení bezpečnosti turistů. Dále má v úmyslu je využít také k lákání r´turistů mimo hlavní letní sezónu. Chce na tom spolupracovat mimo jiné s leteckými společnostmi.

Chorvatská asociace pohostinství a cestovního ruchu společně s tamní hospodářskou komorou a dalšími profesními organizacemi požadovaly, aby zvýšení poplatku předcházela analýza v této oblasti.