Jako mimořádně úspěšnou hodnotí uplynulou turistickou sezonu v Chorvatsku. Země se v posledních letech snaží prezentovat jako destinace pro všechna roční období a lákat i další typy návštěvníků, než jsou jen milovníci letního koupání v Jadranu.

Chorvatsko hlásí za loňský rok takřka 14,5 milionu zahraničních návštěvníků a přes 80 milionů přenocování. Z Česka do Chorvatska zamířilo 730 tisíc lidí, kteří ve statistikách vytvořili 5,1 milionu přenocování.

Dubrovník
Žebříčku návštěvníků loni dominovaly Německo, Slovinsko a Rakousko. Německo s 2 378 348 příjezdy a podílem 7,4 procenta, Slovinsko s 1 428 453 příjezdy a podílem 10,3 procenta a Rakousko s 1 311 855 příjezdy a podílem 10,7 procenta. První pětku uzavírají Itálie a Polsko s 1 114 533 příjezdy a podílem 3,9 procenta pro Itálii a 788 903 příjezdy a podílem 12,4 procenta pro Polsko.

eVisitor

Veškerá data byla zachycena nástrojem eVisitor. Ten je iniciativou Chorvatského turistického sdružení a tamního ministerstva cestovního ruchu. V současné době jej používá více než 160 000 poskytovatelů ubytovacích služeb a dalších více než 500 uživatelů zapojených do cestovního ruchu. Tento systém umožňuje registraci údajů hostů v Chorvatsku. Jakožto plně digitální řešení zajišťuje náhled do turistického obratu v reálném čase, včetně několika relevantních kritérií, jako je délka pobytu, lokalita, pohlaví, věk, země bydliště, typ zařízení, destinace atd. Na rozdíl od údajů z Chorvatského statistického úřadu (CBS), které obsahují pouze komerční ubytovací kapacity, data z nástroje eVisitor navíc obsahují provoz v nekomerčních ubytovacích kapacitách, jakož i kapacitách v pronajatých lodích.