Letos uplyne 2 400 let od založení města Stari Grad na chorvatském ostrově Hvar. Město je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Své jubileum si připomene zářijovými slavnostmi.

Stari Grad založili staří Řekové na západním okraji pole, kteří dopluli z ostrova Pharos v Egejském moři. V dlouhé chráněné zátoce, za kterou leží úrodné pole se zdroji pitné vody, našli svůj nový domov. Porazili Ilyry, kteří již žili na tomto místě a postavili město Pharos. Uspořádali ho politicky a urbanisticky, rozparcelovali úrodné pole a razili své vlastní peníze. Jsou vlastně průkopníky městského života na území dnešního Chorvatska, který trvá nepřetržitě až dodnes. Další informace můžete najít například na webu věnovanému Hvaru.
Stari Grad na HVaru
Zachovalé antické dědictví bylo uznáno organizací UNESCO. To v roce 2008 zapsalo Starogradské pole pro jeho zachovalý řecký ráz a kontinuitu života a zemědělství, do listiny světového kulturního dědictví.

Město si výročí připomíná celý rok, nicméně hlavní oslavy vypuknou v září. Od období od 7. do 11. září je naplánován festival moře a námořníků „Dani u vali“, tedy Dny v zálivu. Uskuteční se také odborné sympozium, přednášky, workshopy, gastronomické akce, koncerty a výstavy.

Oslavy se budou konat pod záštitou chorvatské prezidentky Kolindy Grabar-Kitarović, organizace UNESCO a hejtmana Splitsko-dalmatského kraje Zlatka Ževrnji.

Více o oslavách 2400 výročí založení se můžete dozvědět na webových stránkách města Stari Grad.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.