Návštěvnost v Chorvatsku v uplynulém měsíci zaznamenala další růst. Jen z České republiky přijelo na čtvrt milionu lidí.

V srpnu 2021 Chorvatsko zaregistrovalo celkem 30,7 milionu přenocování, což je o 46 procent více než v srpnu 2020 a 93 procent výsledku ze srpna 2019, uvedlo chorvatské ministerstvo cestovního ruchu a sportu. V osmém měsíci letošního roku 2021 navštívilo Chorvatsko celkem 4,3 milionu turistů, což představuje nárůst o 59 procent oproti roku 2020 a 86 procent v porovnání se srpnem 2019. Zahraniční turisté vygenerovali 26,7 milionu přenocování, zatímco tuzemští turisté 4 miliony.

Nejvyšší počet přenocování (8,6 milionu) byl zaznamenán v Istrijské župě, před Splitsko-dalmatskou župou (5,8 milionu), Přímořsko-goranskou župou (5,7 milionu), Zadarskou župou (4,8 milionu), Šibenicko-kninskou župou (2,8 milion) a župou Dubrovnik-Neretva (1,9 milionu).

Nejoblíbenějšími destinacemi byly v srpnu Dubrovník (164 000 příjezdů turistů), Split (160 000), Rovinj (149 000), Medulin a Poreč (oba 125 000).

Většinu zahraničních turistů tvořili Němci (1,1 milionu, tedy o 83 procent v íce než v roce 2020), dále Poláci (338 000, + 7 procent), Rakušané (317 000, + 182 procent), Češi (250 000, + 30 procent), Slovinci (239 000, stejně jako vloni) a Italové (205 000, + 100 procent ).

„Návštěvnost z České republiky dosáhla v srpnu 2021 rekordních 250 tisíc, což představuje oproti roku 2020 nárůst o 30 procent, a ve srovnání s úspěšnou předcovidovou sezónou 2019 nárůst o 6 procent. Tyto výsledky potvrzují trvalý zájem a oblíbenost Chorvatska u českých turistů, čehož si vážíme a hodláme dále rozvíjet turistickou nabídku a zvyšovat kvalitu služeb, abychom uspokojili rostoucí zájem o Chorvatsko u návštěvníků z České republiky,” uvedl  ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko Dubravko Miholić.

Za prvních osm měsíců letošního roku navštívilo Chorvatsko 10,7 milionu turistů, kteří vygenerovali 67,9 milionu přenocování, což je o 56 procent více příjezdů a o 43 procent více přenocování než ve stejném období loňského roku. „Turistický rok pokračuje, což naznačuje skutečnost, že v Chorvatsku je v současné době asi 680 000 turistů, což je stejný počet jako ve stejném období roku 2019. To je vynikající indikace pro září, protože chceme pokračovat stejným tempem, abychom dále posílili hospodářství a zajistili pro příští rok pro odvětví cestovního ruchu ještě lepší výchozí pozici,“ uvedla ministryně Nikolina Brnjac.
„Hlavní část letní sezóny, ve které celý chorvatský sektor cestovního ruchu odvedl vynikající práci, je za námi. Máme před sebou týdny, ve kterých můžeme podle rezervací našich nejdůležitějších partnerů a touroperátorů očekávat velmi dobré výsledky. Na posezónní období jsme připravili několik propagačních aktivit, abychom zajistili další zviditelnění naší země na trhu cestovního ruchu jako kvalitní, rozmanité a především bezpečné destinace, kde jsou dodržována předepsaná epidemiologická opatření,“ uvedl ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić a dodal, že některé z aktivit jako „Žít jako místní“ nebo „Prozkoumejte venkovské Chorvatsko!“ se zaměří na posílení motivace domácích i zahraničních hostů k cestování a poznávání Chorvatska i v období po ukončení hlavní letní sezóny.

„Období září i října, kdy jsou již pryč velká horka a nastupuje příjemné letní počasí, vzdáleně připomínající české babí léto, je ideální dobou pro návštěvu Chorvatska za účelem poznávání nesčetných historických i kulturních památek, ať již se zaměříte na starobylá města na pobřeží nebo městečka ve vnitrozemí,” uvádí Dubravko Miholić.

V tomto období také stále více turistů přijíždí do Chorvatska prozkoumávat malebná zákoutí přírodních parků a rezervací, které nabízejí široké možnosti pro aktivní trávení dovolené ve formě pěší turistiky nebo stále oblíbenější „dovolené na kole“. „Hustá síť cyklostezek nabízí terény pro každého, ať už jste vrcholový sportovec, nebo rekreační cyklista a vyrážíte na kolo například s rodinou a dětmi,” říká Dubravko Miholič. Toto období roku v Chorvatsku je ideální rovněž pro odpočinkovou dovolenou. Půvabná městečka s kavárničkami a bistry spolu se zklidněnou atmosférou po odeznění hlavní turistické sezóny nabízejí skvělou příležitost pro relaxaci a regeneraci sil“, dodává.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.