Spousta lidí se neumí představit Chorvatsko jinak než během hlavní letní sezóny. Kouzelným obdobím může být ale také zima. Rušné pláže a promenády se promění v klidnou zimní krajinu bez spousty turistů.

Do moře se v zimě odváží jen ti nejodvážnější, ale i bez koupání může na pláži prožít skvělý den. Užívejte si výhled, poslouchejte šumění moře a odpočívejte s oblíbenou knihou, zatímco vás bude hřát mírné zimní slunce. V létě jsou některé z nejznámějších atrakcí v přímořské části Chorvatska díky své popularitě plné lidí, ale v zimě je to úplně jinak. Teploty zde mohou v únoru dosahovat až 18 stupňů, takže zima je ideální dobou pro návštěvu historických osad chorvatského pobřeží, k nimž patří bohatá a šťavnatá jídla. Během svého pobytu v Chorvatsku využijte této příležitosti a ochutnejte mnoho specialit, které se nabízejí pouze v chladnějším období nebo které chutnají lépe než v dusivém letním horku.

Samostatnou kapitolou jsou zimní sporty. Platak, který se nachází nedaleko města Rijeka, je celoročně velmi oblíbenou destinací. Je to pravděpodobně jedno z mála lyžařských středisek s nádherným výhledem na moře. Toto středisko je atraktivní pro všechny generace a kromě lyžařů ho často navštěvují i milovníci snowboardingu. Celková délka sjezdovek v Plataku je 5,5 kilometru, z nichž více než polovina je vhodná pro začátečníky. Platak je výjimečný i unikátní kilometrovou tratí určená výhradně pro sněžné skútry. Jízda na nich se stala oblíbenou aktivitou mezi adrenalinovými nadšenci, takže pokud patříte mezi ně, tuto destinaci byste si neměli nechat ujít.

Begovo Razdolje, nejvýše položená osada v Chorvatsku, se nachází v srdci Gorského kotaru. Tato osada se nachází na západních svazích hory Bjelolasica a v zimě ji často pokrývá silná sněhová pokrývka. Přístup do Begova Razdolje je snadný, nachází se v blízkosti dálnice Záhřeb – Rijeka, což z něj činí ideální zastávku na cestě k moři. Begovo Razdolje se každoročně stává stále oblíbenějším zimním cílem těch, kteří chtějí uniknout ruchu velkoměsta a užít si lyžování nebo procházky na sněžnicích. Zima v Begovu Razdolje nabízí mimořádný zážitek nejen díky krásné přírodě, ale také díky zvláštní tradiční a pohostinné atmosféře, ve které se budete rychle cítit jako doma. V Gorském kotaru najdete i další skryté poklady. V samém srdci tohoto chorvatského regionu se nachází městečko Lokva. Lokva je proslulá především impozantní jeskyní Lokvarka, která je již více než padesát let chráněnou přírodní památkou a láká návštěvníky po celý rok. Obzvláště fascinující je v zimě, kdy se u vchodu do jeskyně tvoří velkolepé, dechberoucí ledové stalagmity. Fotografie, které zde pořídíte, budou patřit k těm nejkrásnějším ve vašem albu. Nenechte si ujít návštěvu Lokvarskeho muzea, kde si můžete prohlédnout různé druhy žab, které jsou symbolem tohoto kraje. Můžete zde také ochutnat „žabí krev“, lahodný ovocný likér s bosoráckým názvem.
K návštěvě mimo hlavní sezónu lákají i Plitvická jezera. Zimní idyla zamrzlých vodopádů má své neodolatelné kouzlo. Za důkladný průzkum stojí i gastronomická nabídka inspirovaná tradicí regionu Lika.

A po celodendím pobytu na čerstvém vzduchu je skvělé se zahřát v teplém bazénu. Většina termálních lázní v Chorvatsku existuje již od dob starých Římanů a je zárukou jedinečné dovolené, kde se každému dostane královského zacházení. Oblast středního Chorvatska severozápadně od Záhřebu leží v povodí tří velkých řek: Sávy, Drávy a Mury. Tato oblast je charakteristická starobylými lesy, rozsáhlými vinicemi a impozantními barokními hrady. Kromě historických měst, jako jsou Koprivnica, Varaždin a Čakovec, se zde nachází také několik termálních lázní, které jsou ideální pro regeneraci a obnovu energie. V této oblasti se nachází většina nejznámějších chorvatských lázní a sanatorií, z nichž některé patří mezi deset nejlepších v Evropě, pokud jde o kvalitu minerální vody. Lázně v Topusku jsou na třetím místě, zatímco Krapinské Toplice jsou v žebříčku kvality termální vody v Evropě na šestém místě.

Připraveno s využitím podkladů Chorvatského turistického sdružení.

Na titulní fotce je Národní park Plitvická jezera v zimě. Autorem snímku je Luka Esenko.

Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se  k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.