mapa

Zeměpisná poloha

Chorvatsko zaujímá většinu východního pobřeží Jaderského moře. Jedná se o část Středomoří, která se nejhlouběji zarývá do evropské pevniny. Chorvatsku náleží též podstatná část celkového pobřeží Jadranu, téměř se všemi ostrovy. Úzké horské pásmo Dinarid odděluje jeho středomořskou část od středoevropské vnitrozemské části, která se rozkládá od nejzazších východních úbočí Alp na severozápadě až k břehům Dunaje na východě, přičemž zahrnuje jižní část úrodné Panonské nížiny.

Rozloha

Pevninská část dosahuje 56 594 km² a rozloha pobřežních vod činí 31 479 km².

Osídlení

Chorvatsko má 4 284 889 obyvatel.

Národnostní složení

Většinu obyvatel představují Chorvaté, nejpočetnějšími národnostními menšinami jsou Srbové, Bosňáci, Italové, Albánci, Romové, Maďaři, Slovinci a Češi.

Státní zřízení

Chorvatsko je pluralitní parlamentní republikou.

Hlavní město

Záhřeb je se svými 790 017 obyvateli hospodářským, dopravním, kulturním a akademickým centrem země.

Délka mořského pobřeží 6 278 km, z toho činí 1 880 km pevninského pobřeží a 4 398 km pobřeží ostrovů, ostrůvků a útesů.

Počet ostrovů, ostrůvků, útesů a skalisek

Chorvatsko má celkem 1244 ostrovů, ostrůvků a útesů. Největší ostrovy jsou Krk a Cres. Trvale osídleno je 47 ostrovů.




Nejvyšší hora

Dinara 1831 m n. m.

Podnebí

V Chorvatsku se vyskytují tři klimatická pásma. V nížinách ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální klima, ve výškách nad 1 200 m vysokohorské podnebí a podél jadranského přímořské klima s mnoha slunečnými dny. Léta jsou zde suchá a horká, a zimy mírné a vlhké. Průměrná teplota vzduchu v nížinatém vnitrozemí se v lednu pohybuje od -2 °C do 0 °C, o něco chladněji (do -6°C) bývá ve vnitrozemské pahorkatině a v horské části Chorvatska. Teplota vzduchu v lednu na pobřeží Istrie a Kvarnerského přímoří činí 4 až 5 °C, zatímco na dalmatském pobřeží bývá o něco tepleji (až do 6 °C). Ve vnitrozemí Istrie a Dalmácie jsou lednové teploty nižší než na pobřeží, od 2 do 4 °C). Průměrná červencová teplota vzduchu ve vnitrozemí Chorvatska činí 20 až 22 °C, ale v hornatějších částech může být chladněji (až 15 °C). Před letními vedry lze snadno uniknout do hornatých krajů s nadmořskou výškou přes 700 m, kde průměrné teploty v červenci nepřesahují 18 °C. Na pobřeží Istrie a Kvarnerského přímoří bývá v červenci 22 až 24 °C. Teplotu vzduchu jižněji, tedy v Dalmácii, činí 24 až 26 °C na pobřeží a v údolí Neretvy. O něco nižší jsou pak ve vnitrozemí, kde dosahuj 24 °C. Průměrná teplota moře činí v zimě 12 °C a v létě 25 °C.

Peníze

Oficiální měnou Chorvatska je kuna. (1 kuna = 100 lipa). Cizí valuty lze směnit v bankách, směnárnách, poštovních úřadech a ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů. Platební karty (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express, Diners) přijímá většina hotelů, marin, restaurací, obchodů i bankomatů.

Text jsme převzal z aktuální informační brožury vydané Chorvatským turistickým sdružením. Celou příručku si můžete stáhnout z našeho webu.