Za všechny dlouhé roky mých cest do Chorvatska jsem nikdy neplatil žádnou pokutu za porušení dopravních předpisů. Až letos… Letos jsem platil tři! Každou trochu jinak. Třeba vám můj popis pomůže, kdyby se vám stalo něco podobného.

Slovinsko

Nejsnazší bylo placení pokuty ve Slovinsku, kde mě zastavila policejní hlídka kvůli rychlosti. Na příjezdu do obce Murska Sobota jsem o necelých 20 kilometrů v hodině překročil povolenou rychlost. Nijak jsem zjištění policistů nerozporoval a souhlasil jsem, že zaplatím přímo na místě hotově. Původně stanovená výše pokuty 60 euro se tím snížila na 30 euro. Peníze jsem uhradil, převzal příslušný protokol a mohl pokračovat v jízdě.

Docela by mě zajímalo, jak dopadl Čech, kterého přistihli chvíli po mně a který stál se svým o dost lepším autem hned za mnou, takže jsem slyšel jeho rozhovor s hlídkou. Kolega řidič tvrdil, že nemá ani doklady, ani peníze. Policista mu obstojnou angličtinou vysvětloval, že v takovém případě pojedou na stanici a vše potrvá několik hodin, muž odpovídal, že vůbec nechápe, co po něm chce a že mu nic nedá. Odjel jsem před rozuzlením celého případu.

Chorvatsko

Chorvati letos obecně přitvrdili jak v cenách, tak v celkovém přístupu. Mimo jiné u populárních (leč neoficiálních) pláží na Makarské riviéře nově instalovali zákazy zastavení. Paradoxně často na místech, kam zároveň na letní sezonu rozvezli mobilní WC pro turisty. Takže máte možnost jít na toaletu, ale teoreticky u ní nesmíte vůbec zastavit.




Nicméně my jsme nešli na toaletu, šli jsme na půl dne k vodě. Já jsem si nového zákazu zastavení nevšiml, manželka říká, že byla v době našeho příjezdu protisměrně otočená, takže jsem ji ani vidět nemohl. Po návratu z pláže jsme zjistili, že všechna auta mají za oknem výzvu k platbě.

Trávili jsme tehdy týden v Igrane, takže jsem se poradil s tamní znalkyní poměrů a vyrazil na poštu. Zaměstnanec za přepážkou byl velmi ochotný. Podíval se na datum přestupku a protože to bylo do tří dnů od jeho spáchání, přepsal částku na složence z 60 euro na 30 euro (ano, také v Chorvatsku se podobně jako ve Slovinsku pokuta snižuje na polovinu, pokud zaplatíte včas). Sám bych, vychovaný Českou poštou, nikdy neměl odvahu na složence cokoliv škrtnout, ale tady to zjevně nebyl problém. Pošťák zároveň do kolonky “odesílatel” dopsal nikoliv moje jméno, ale SPZ našeho auta. Zaplatil jsem a tím byla věc vyřešena.

Maďarsko

Na podzim mi pak přišel ještě jeden “pozdrav” od policie, tentokrát z Maďarska. Týkal se jiné cesty k Jadranu, kterou jsem absolvoval několik měsíců předtím. Pokuta byla opět za překročení rychlosti. Na složence byla cena 39 000 forintů. Společně s ní přišel dopis s mezinárodními kódy banky (především jde o takzvaný IBAN, tedy číslo účtu v mezinárodním formátu). Stačilo tedy zadat mezinárodní příkaz k úhradě, vyplnit potřebné kolonky a peníze poslat. Do zprávy jsem pro jistotu přidal číslo “případu” a svoje jméno a budu věřit, že to k identifikaci platby stačí.

Ještě dodám, že doklady o platbě si hodlám vzít s sebou na několik příštích cest. Pokud by mě zastavila policie a já jsem figuroval v nějaké databázi nevyřízených pokut, budu mít doklad, že jsem vše uhradil.